Amit a bélflóráról tudni kell


A bélflóránk baktériumtömege óriási biológiai aktivitást fejt ki, mely szervezetünkre és annak folyamataira is kihatással van.

Természetesen ez a hatás hasznos és nélkülözhetetlen az emberi szervezet működéséhez.

Ez az aktivitás három fő területen zajlik:

1./ A bél üregében a baktériumok között folyamatos "társalgás" folyik. Ez a kommunikációs rendszer az utóbbi évtized egyik legérdekesebb felfedezése (Quorum Sensing). A bélflóránk baktériumai, ezáltal részben összehangolják feladataikat, tevékenységüket. Másrészről a hasznos baktériumaink egy nagyon fontos védelmi feladatot látnak el azáltal, hogy a tápcsatornába jutó káros (bennünket veszélyeztető) baktériumokkal szemben támadást indítanak. Többféle módon teszik lehetetlenné a "rosszakat". Gátolják a megtelepedésüket a bél nyálkahártyáján, olyan anyagokat termelnek, amelyek gátolják a "rosszak" szaporodását vagy akár el is pusztítják őket.

2./
A bélflóra baktériumai folyamatos biológiai aktivitást fejtenek ki a bél nyálkahártyájára is. A "társalgás" itt is folytatódik, olyannyira, hogy egyes jó baktériumok "üzenetére" a bélnyálkahártya sejtjei maguk is termelnek a kórokozók elleni anyagokat. A védő baktériumok anyagcseréjük során számos olyan anyagot is termelnek, amelyek táplálják magukat a bélhámsejteket. Segítik a bélnyálkahártya épségének fenntartását, ami rendkívül fontos, hiszen az ép nyálkahártyán keresztül sok allergiát kiváltó anyag és rossz baktériumok által termelt méreganyag (toxin) nem tud áthatolni. Továbbá számos ásványi anyag (vas, kalcium) és vitamin felszívódását is segítik jó baktériumaink.

3./
Fontos tény, hogy az immunrendszer sejtjeinek mintegy 70%-a a béltraktusban helyezkedik el. A bélflóra baktériumai születésünktől kezdve folyamatos kapcsolatban van az immunrendszerünkkel. Tudományos kutatások igazolják, hogy akinek nem fejlődik ki a megfelelő bélflórája, az hajlamosabb az allergiás betegségekre és az immunrendszere is gyengébb. Azt is tudjuk, hogy a bélflóra jó baktériumai serkentik az immun-rendszert és emellett szabályozzák is. Bizonyos jó baktériumok olyan anyagokat is termelnek (pl.: interleukin 10), melyek gyulladáscsökkentő hatásúak segítve ezzel a szervezet küzdelmét, a gyulladásos folyamattal szemben.

Mindezekből láthatjuk, hogy szervezetünk működésének nélkülözhetetlen része a megfelelő összetételű, egészséges bélflóra.